poniedziałek, 30 marca 2009

Sklep internetowy marketingowym sposobem na zysk?

Internet w obecnych czasach odgrywa ogromną i stale rosnącą rolę. Stał się nieodzownym narzędziem komunikacyjnym każdego przedsiębiorcy; a dla młodego pokolenia jest źródłem informacji, rozrywki, nawiązywania znajomości, randkowania a także coraz częściej… kupowania. Wirtualne zakupy to już chleb powszedni, nie tylko dla odważnych. Tego typu transakcje nie napawają już strachem i stają się najwygodniejszą formą dla zabieganych i stale spieszących się ludzi XXI wieku. Warto również zauważyć element „polowania”, jaki takim transakcjom towarzyszy. Polowanie na okazje, rywalizacja o konkretny przedmiot na portalach aukcyjnych – zaspokajają odwieczne ludzkie potrzeby łowieckie. W Internecie sprzedaje się dosłownie wszystko. Jest to jednak nadal kanał dystrybucji posiadający gigantyczne rezerwy i potencjał. Liczba sklepów, oraz ilość kupujących stale rosną, ale daleko im do nasycenia, zwłaszcza w naszym kraju.
Uruchomienie sklepu internetowego jest stosunkowo proste i nie wymaga długiego przygotowania. A co najistotniejsze – koszty i wymagane zaplecze logistyczne są niewspółmierne mniejsze, niż w przypadku handlu tradycyjnego! Nie potrzebujecie Państwo: lokalu, magazynu, ale również ilość towaru jest mocno zredukowana – często można sprowadzać go zgodnie z zamówieniami składanymi przez klientów ostatecznych. Jeśli klient dokona wirtualnego zakupu, zamówienie od Państwa trafi niezwłocznie do dostawcy. Istnieje niestety poważne ryzyko, które wynika z ewentualnego braku towaru na magazynie dostawcy, o którym nie jesteście Państwo poinformowani. Mimo to należy śmiało stwierdzić, że są to jedynie niuanse, z całą pewnością możliwe do zweryfikowania i ustalenia od pierwszego dnia działania wirtualnego sklepu.
Największe szanse zaistnienia zwieńczonego sukcesem mają sklepy z asortymentem przeznaczonym dla jasno sprecyzowanej i posiadającej potencjał grupy klientów. Jeżeli prawidłowo identyfikujecie Państwo potrzeby tej grupy, to macie zdecydowanie większe możliwości zyskownego działania i rozwoju. Zamknięte grupy klientów polują w sieci na precyzyjnie określone, wysoce specjalistyczne produkty, koniecznie w atrakcyjnych cenach – panuje bowiem powszechne przekonanie, że „w sieci jest taniej” – a to głównie dzięki wspomnianym już oszczędnościom logistycznym i kadrowym.
Koszty przygotowania i startu profesjonalnego sklepu internetowego wynoszą od tysiąca do kilku tysięcy złotych, co w porównaniu z koniecznością wynajęcia lokalu i zatowarowania go, a także ewentualnym zatrudnieniem sprzedawcy, wydaje się barierą bardzo nikłą. Dlatego też coraz więcej przedsiębiorców interesuje się również przeniesieniem dotychczasowej działalności handlowej do Internetu. Takie posunięcie gwarantuje jeszcze jeden, zasadniczy plus – a mianowicie nieporównanie szerszy zasięg dotarcia z ofertą do potencjalnych klientów. Jeśli oferowany przez Państwa asortyment jest wystarczająco ciekawy i atrakcyjny, szybko znajdziecie kupujących, bez względu na to, czy sprzedajecie profesjonalny sprzęt wędkarski czy najnowocześniejszą, chińską myśl techniczną… Wirtualnie sprzedaje się wszystkim, bez ograniczeń terytorialnych. I tym sposobem sklep schowany skromnie pomiędzy wieżowcami i odwiedzany jedynie przez wtajemniczone, „zbłąkane” dusze pasjonatów i szaleńców, ma szansę stać się rekinem wirtualnej sprzedaży i przekonać się, że podobnych „dusz” jest o wiele, wiele więcej!
To, co należy podkreślić i na co koniecznie zwrócić uwagę w ferworze przygotowań do ataku na internetowych klientów to potrzeba wyróżnienia i podkreślenia indywidualności swojej oferty. Nie warto popełniać podstawowego błędu i umieszczać w sieci kolejnej, nijakiej pozycji – początek to najlepszy i jedyny moment na określenie wyróżnika precyzującego asortyment i klienta, do którego się zwracamy.

Brak komentarzy: