wtorek, 17 lutego 2009

Jakie jest zastosowanie outsourcingu w małej firmie? Czy warto korzystać z takiej formy współpracy? Co to w praktyce oznacza?

Outsourcing to kolejne z wielkich słów, które w praktyce okazuje się zupełnie swojskie i udomowione. Z outsourcingu korzystają w zasadzie wszyscy przedsiębiorcy, niekiedy nie zdając sobie po prostu z tego sprawy i nie zgłębiając tematu. Outsourcing to wykorzystanie w firmie zewnętrznych źródeł, które zapewniają nam obsługę w różnych dziedzinach. I tak najczęściej spotykana w małych firmach jest outsourcingowa księgowość. Rzadko kto z Państwa zatrudnia na etacie księgową. Współpracujecie z nią na zasadzie umowy i rozliczeń pomiędzy firmami. Podobnie jest z poradami prawnymi i obsługą komputerów, tzw. IT. Wszystkie te, jakże codzienne elementy można elegancko i poprawnie nazwać „outsourcingiem”. Ostatnio pojawiły się kolejne dziedziny, w których ten termin zawitał i powoli rozkwita. Zarówno nadchodząca wiosna, jak i kryzys przynoszą nowe okoliczności i potrzeby. Dlatego też swoje miejsce w świadomości przedsiębiorców przygotowuje sobie również np. outsourcing marketingu. Jest to zjawisko nowe na polskim rynku, ale jak najbardziej potrzebne i szybko się rozwijające. Coraz więcej przedsiębiorców zauważa, że bez profesjonalnego marketingu, podobnie jak bez księgowości, obsługi prawnej, mechanika samochodowego, czy informatyka nie da się „podróżować” sprawnie po wyboistych drogach konkurencyjnego rynku, pogrążonego dodatkowo w chaosie kryzysu. Każdy z wymienionych elementów odgrywa swoją, bardzo ważną rolę, a niemożliwe jest, aby każdego profesjonalistę zatrudnić (chyba, że mówimy o „człowieku-orkiestrze” – ale to już na własne ryzyko…). Każdy mechanizm w firmie wymaga odpowiedniej konserwacji, a do tego niezbędna jest po prostu wiedza fachowa. To tak, jak z lekarzami – okulista niekoniecznie musi wiedzieć, jak sprawnie przeprowadzić zabieg wycięcia wyrostka, a kardiolog raczej niechętnie założy gips… Firma, nawet najmniejsza ma wiele potrzeb, a trafne znalezienie najsprawniejszych rozwiązań wymaga bycia stale doskonale zorientowanym w każdej z dziedzin. To trudne i stąd wymierna korzyść z nawiązania współpracy z osobami, które domenę swego działania mają ściśle ukierunkowaną i wiedzą jakie rozwiązania najlepiej Państwa firmie zaoferować.
Oczywistą zaletą korzystania z outsourcingu jest ograniczenie kosztów, oraz łatwość i jasność współpracy z wykonawcą usług. Pojawiają się niekiedy głosy, że firma wykonawcza nie jest wystarczająco związana ze zleceniodawcą i nie identyfikuje się z jego potrzebami, ale uważam, że są to wnioski przesadzone. Dobrze zorganizowana i precyzyjnie określona współpraca zapewnia z całą pewnością najskuteczniejsze rozwiązania, oraz wprowadza wiedzę i doświadczenie do małej firmy. Najważniejsze w całym zamieszaniu z outsourcingiem jest to, że dzięki niemu możecie Państwo zająć się po prostu tym, co potraficie najlepiej. Rozwój firmy wymaga skupienia się na najlepszym wykonywaniu jej zadań, na doskonałej obsłudze klienta i planowaniu strategicznym dalszych kroków. Pozostawienie wszystkich obowiązków na własnej głowie powoduje najczęściej po pierwsze migrenę, a po drugie rozmienianie się na drobne, zamiast pilnowania jak najlepszej pozycji w wyścigu o klienta i pozycję rynkową.
Outsourcing dodaje nam sił. Poprzez wprowadzenie do firmy dodatkowej wiedzy i doświadczenia, zyskujemy siłę zespołu zamiast wysiłków jednostki. Zespołem tym zarządzacie Państwo, kierunkując jego działania we właściwą i z góry ustaloną stronę. To tak, jakby pracując nad nowym wizerunkiem skorzystać z oferty osobno sklepów: odzieżowego, obuwniczego, bieliźniarskiego, dokładając do nich usługi fryzjera i kosmetyczki. Efekt, czas realizacji (ale również koszty!) będzie zdecydowanie bardziej satysfakcjonujący, niż gdybyście Państwo sami uszyli ubrania (poświęcając część materiałów na naukę), zrobili sobie buty, a ostatecznie samodzielnie obcięli sobie włosy… Wierzę, że są tacy, który potrafiliby to wszystko zrobić dobrze, ja jednak wolę się skupić na tym, na czym rzeczywiście się znam i dzięki czemu mogę zarabiać…

Brak komentarzy: