sobota, 23 maja 2009

Jakie cechy decydują o tym, że jest się skutecznym przedsiębiorcą?

To, że każdy z nas jest inny – to trywialne, a jednak jakże prawdziwe. Podobnie jest z firmami – każda jest kompletnie różna od pozostałych i każda naznaczona jest charakterem, doświadczeniem i podejściem do biznesu swojego właściciela. Niezwykle skomplikowanym wydaje się określenie jakiś wspólnych cech przedsiębiorcy, a jednak…
Każdy, kto prowadzi firmę powinien być cierpliwy i systematyczny. Ogromnie to trudne, ale bardzo przydatne. Cierpliwość, uważność, spokój często się opłacają. Oczywiście są sytuacje, w których trzeba działać bardzo szybko i wykorzystywać okazje, ale to już cecha kolejna, czyli czujność. Nie trudno wyobrazić sobie spokojnego zwierza biznesu, w ukryciu czekającego na fantastyczną okazję, prawda? Jeśli wyskoczy za szybko, przestraszy „ofiarę” i niczego nie osiągnie. Nie warto być w „gorącej wodzie kąpanym”. Skuteczny przedsiębiorca to również marzyciel – śni o tym, co chciałby osiągnąć i próbuje marzenia wcielić w życie.
Muszę się Państwu przyznać do jednego – ten temat nasunął mi pewne skojarzenie, więc proszę o wybaczenie wtrącenia wątku nieco filozoficznego… Pracuję na co dzień z bardzo różnymi firmami. Posiadam wiele doświadczeń jeśli chodzi o podejście do interesów, współpracę, sposób dokonywania rozliczeń, itd. I z nieskrywanym przerażeniem stwierdzam, że pokolenie obecnych ok. 30-latków w znacznej mierze zagubiło się w kapitalizmie. Niestety, za operatywność uważane jest coraz częściej pospolite kombinatorstwo i próby oszustwa, a miarą sukcesu dojście do dużych pieniędzy szybko i bezboleśnie. No tak, bo cierpliwość i ciężka praca potrafią boleć – to smutna prawda…
Przedsiębiorca w naszym kraju musi być wytrwały, bo wiele ma przeszkód do pokonania, a tych, którzy chcieliby pomóc je usunąć niestety brakuje… Musi być wreszcie stanowczy – walczyć o swoje na każdym kroku (porównanie przyrodnicze wydaje się w tej sytuacji tym bardziej uzasadnione). No i w moim, niezachwianym nadal przekonaniu – musi być uczciwy! O ile prostsze byłoby robienie interesów, gdyby z założenia obydwie strony uczciwie do nich podchodziły?
Przy tak skonfigurowanych cechach liczyć można na zaufanie i szacunek klientów i współpracowników, a co za tym idzie – być może w dłuższej perspektywie - na wizerunek, który z pewnością przyniesie wspaniałe efekty. Tych z Państwa, którzy nie wierzą w swoje możliwości, zapraszam jednak do podjęcia próby. Należy mieć nadzieję, że pewne, odwieczne zasady prowadzenia interesów zakotwiczą w końcu i w naszym kraju. Ostatecznie sporo mamy do nadrobienia. Pocieszające jest natomiast to, że poprzednie pokolenie, znające doskonale czasy znacznie trudniejsze, potrafi intuicyjnie wdrażać zasady, które w XXI wieku zanikły i muszą być wydobywane jak odkrycia archeologiczne i prezentowane z wielkim przejęciem na szkoleniach i konferencjach. Dla prawdziwych biznesmenów, bez względu na skalę, są oczywiste i naturalne. Życzę Państwu, abyście trafiali tylko na takich kontrahentów – przedsiębiorców prawdziwego zdarzenia!

Brak komentarzy: